Чревни бактерии могат да ни спасят от заболявания като Паркинсон и Алцхаймер, обясняват британски учени. Новото им изследване е публикувано във вестник „Дейли експрес“.
Трилионите бактерии, които има в човешкия организъм, влияят върху почти всички аспекти на здравето, категоричен е професор Саймън Кардинг, който работи в университета на Източна Англия. Бактериите дори влияят на поведението ни, обяснява специалистът.
Професорът нарича червата „вътрешен тръбопровод на живота“ и обяснява, че бактериите, които има в тях, са повече от клетките, от които сме съставени.
Тези микроорганизми, разбира се, не ни вредят, а изпълняват различни функции, като ни помагат да бъдем здрави, категоричен е Кардинг.
За да поддържаме многообразието на всички тези микроорганизми, трябва да внимаваме с какво се храним да имаме разнообразно и балансирано меню. Разбира се, доволните чревни бактерии, означават и здрав организъм.
За съжаление, напоследък се забелязва спад в приема на полезни бактерии, съобщава Кардинг. Това се дължи най-вече на консумацията на съвременния човек на все повече преработени храни.
Заради липсата на разнообразна храна, в организма настъпват различни изменения, които според лекарите може да имат връзка с хроничните заболявания, в това число и мозъчните проблеми.
Задачата на учените сега е да започнат да изследват чревните бактерии на пациентите по-обстойно и лекарите от своя страна да започнат да предлагат персонализирано лечение.
В момента специалистите разработвали терапия за трансфериране на полезни микроорганизми от здрави донори на болни хора.
Подобни трансплантации ще могат да помогнат на изключително много хора – ще се решат редица здравословни проблеми.
Благодарение на трансплантациите здравословните проблеми не само ще бъдат подобрени, но е съвсем възможно и да бъдат елиминирани, категоричен е професор Кардинг.
Специалистите препоръчват да се придържаме към разнообразен режим на хранене и да не тормозим телата си с непрестанни диети и изключване на жизненоважни храни от менюто си.